Danias vd Mikael Andersson och Anders Paulsson från Helsingborgs hamn har arbetat i nära samarbete för att etablera det nya transportnätverket.

Fotograf: Helsingborgs Hamn

Kategori: Hamn/Logistik

Nya tågpendlar i Helsingborgs hamn

Dania Connect kör numera fem fasta tågpendlar från Helsingborgs hamn, vilket stärker Sveriges intermodala transportnätverk. Det skriver hamnen i ett pressmeddelande.

I december förra året startade en ny tågpendeltrafik från Helsingborgs hamn. Trafiken drivs av Dania Connect i samarbete med tågoperatören SHN Cargo och består av fem fasta tågpendlar från hamnen som går måndag till fredag. Varje pendel har en kapacitet på 40 dubbelvagnar vilket motsvarar 80 TEUs. Pendlarna erbjuder effektiva och hållbara lösningar för godsflöden till och från strategiska destinationer som Jönköping och Älmhult, skriver hamnen i pressmeddelandet.

Siktar på fler tåg

Dania Connect har under många år arbetat för att effektivisera godsflöden och uppges vara kända för sin flexibilitet och innovativa lösningar. En viktig del i företagets strategi är att integrera digitala lösningar för att förenkla hanteringen av tågorders.

– Hållbarhet är den klart viktigaste delen i vårt arbete kommande år, följt av digitalisering och service. Vi har arbetat med tåg i många år och kommer fortsätta satsa på detta transportslag. Vi räknar med att vi inom ett par år kommer öka från dagens 26 tåg i veckan till att närma oss 35-40 tåg i veckan, säger Mikael Andersson, vd för Dania Connect.

Tågoperatören SHN Cargo är baserad i Nässjö har arbetat tillsammans med Dania Connect under många år, vilket underlättar både uppstart och drift av de nya tågpendlarna.

Tror på ökad godsmängd

I Helsingborgs hamn lossas och lastas enheterna på hamnens kombiterminal. Tågpendlarna administreras och bokas genom Danias tågtrafikkontor i Göteborg, vilket enligt bolaget gör det smidigt och effektivt för alla inblandade aktörer. Totalt har hamnen nu 19 pendelavgångar per vecka, inklusive Bolidens tågpendlar.

– Med den nya kapaciteten genom Danias pendlar förväntar vi oss att godsmängden kommer öka i takt med att fler kunder ansluter sig till nätverket, säger Anders Paulsson, Key Account Manager på Helsingborgs hamn.

Få vårt nyhetsbrev!

 

Bli uppdaterad med de senaste sjöfartsnyheterna. Prenumerera på vårt nyhetsbrev.