Den svenska flottan av produkttankfartyg utökas med två fartyg på 25.000 dwt inkommande höst.
Vill du läsa mer? Logga in här
Prenumerera
DIGITAL
- Alla artiklar på sjofartstidningen.se
- Sjöfartstidningens e-tidning
- Tillgång till digitalt arkiv
Från 89 kr/månad
KOMPLETT
- Alla artiklar på sjofartstidningen.se
- Sjöfartstidningens e-tidning
- Tillgång till digitalt arkiv
- Tidning i brevlådan 11 nr/år
Från 995 kr/år
Populärt!
Se alla erbjudanden.
Kommentarer
Robin
Riktigt roligt – Grattis!
FDredr
Vad Kul! Grattis!
Anonymous
Härligt här är några som tror på Svensk sjöfart , Grattis Donsötank till nyförvärvet!
Jonas olsson
Grattis donsö tank till köpet av 2 vackra tank fartyg
Jörgen Nilsson
Grattis Donsötank. Bra jobbat.
Martin Larsson
Härligt, Grattis!!
Fredrik Bergqvist
Snyggt jobbat
Anonymous
Härligt!
Ludvig Hedberg
Donsötank regerar. Well done
Ulf Westin
Grattis, fina båtar, var ombord på dom på varvet i Kina, när dom byggdes
Sten Eriksson
Grattis härligt att se ett riktigt rederi under svensk flagg,
Hans
Goda Nyheter. Hoppas på ett långt liv under Svensk flagg.
Patrick Loftemark
Stort grattis! Bra jobbat!
Rolf B Bertilson
Ett sådant här köp känns väldigt bra. Även beskedet att flaggan (troligen) blir svensk. Men, blå skatt hinner kanske beslutas innan de kommer ”hem”!
L K
Gött, min kusin är en av dem som underhållit Jurmo
Martin
Äntligen något positivt ! Härligt.
bengt engblom
Grattis till affären
Gunvald Larsson
Två gamla skrothögar!
Bengt Björkholm
enda ursäkten till att relativt nybyggt isförstärkt säljes till konkurrenter är att Neste vill inaktivitera sig på fria fraktmarknaden.I övrigt skulle denna affär vara rena idiotin.
H.L
Hej Gunvald – har du tillsammans med DT också inspekterat – men ni hade tydligen inte samma åsikter?
Percy Ponten
Grattis Donsötank, önskar er stor framgång!
nisse nyfiken
haha Neste har inga skrothögar, tipp topp på allt
K.E
Bengt Björkholm – Neste säljer ej dessa båtar för att inaktivera sig på fria fraktmarknaden utan enbart för att dom vill ej äga stålet längre så som flera andra oljebolag resonerat tidigare. Dom anser helt enkelt att dom kommer att göra ett bättre resultat och bli mer flexibla med inhyrt tonnage på både de egna lasterna + marknads laster i tillägg till COA´s etc med andra redare för att täcka deras behov. Hoppas detta klargjorde och absolut inte menat som stroppigt..
Gunvald – Dummaste jag hört, när blir en sån som du nöjd på detta forum – räcker inte ens när vi får in mer tonnage under svensk flagg. Vänligen höj nivån på kommentarer.
Boris Ramstedt
Neste säljer dessa båtar pga att dom inte kunde spara 15 milj som chefen Lievonen sade de for ur händerna på folket men en sak som är den största boven i Nestes historia är och förblir den dummaste affär som någonsin gjordes var Stena Arctica som dom köpte sig in som 50 % ägare av Stena sen chartade dom henne till ett skyhögt pris i 10 år detta var början till slutet för Neste Shipping och dessa amatörer som proffsen i Göteborg signerade ett fint avtal som Neste betalar till 2017 ! Det var samma folk som var i ledningen och fick miljonbelopp i bomus åren innan som skrev på detta kontrakt !
Bengt Björkholm
sett ur finländska skattebetalares perspektiv var affären idiotisk och vittnade om att landorganisationen inte varit sin uppgift vuxen, varför man förenklar det hela genom att fungera enbart som avlastare och överlåter övrig verksamhet till framtida operatörer.
Christer Carlsson
Grattis till era nya båtar
Anonymous
Härligt med en positiv nyhet! Hoppas nu att politikerna håller vad de lovat(för omväxlings skull)
All heder åt Donsötank som går mot strömmen och verkligen visar att de vill köra blågult!
Robert Rydberg
Grattis till nygamla båtarna Donsötank hoppas på SWE flagg de också!
Anonymous
Intressant köp. 10 år gamla drygt. Stora maskiner, 14-16 miljoner USD styck, det resulterar i att de behöver dra in drygt 16000 USD per dag tills de är 25 år för att komma på break even. Någon tror på framtiden, troligtvis att köra dem med svart. Good luck!
Anonymous
Ja då är det bara att ut och röra sig på jordklotet.Eller är befraktningen inte mogen för detta?
Krister Blom
Har varit ombord i 3 veckor, jag har bara positiva omdömen, superfin i maskinrum och bra på däck, bra tillskott för Svenska handelsflottan!
K.Blom, Vikingstad
Lasse Olssen
Lycka till Donsötank ! Vi ska värna om dom få seriösa svenska rederierna som finns kvar varav Donsö är ett !!! Jag hoppas andra svenska företag väljer svenskt tonnage !
Artikeln är stängd för fler kommentarer