Polferries satsar på trafiken mellan Skåne och Polen och har köpt en ny, större färja som ersätter den mindre färjan Wawel.
Vill du läsa mer? Logga in här
Prenumerera
DIGITAL
- Alla artiklar på sjofartstidningen.se
- Sjöfartstidningens e-tidning
- Tillgång till digitalt arkiv
Från 89 kr/månad
KOMPLETT
- Alla artiklar på sjofartstidningen.se
- Sjöfartstidningens e-tidning
- Tillgång till digitalt arkiv
- Tidning i brevlådan 11 nr/år
Från 995 kr/år
Populärt!
Se alla erbjudanden.
Kommentarer
Dennis Revheden
Åkte premiärturen som fotpassagerare och jag tycker Mazovia är helt ok. Stora fria ytor och stort soldäck. Vad som inte är så lyckat är att man i Ystads hamn fortfarande envisas med att hänga döda måsar som fågelskrämmor på kajerna. Ger inget gott intryck. Skärpning!!
Claes G Kristensson
Det låter väldigt bra med Mazovia så det får bli en premiärtur senare i sommar när vädret blir lite bättre. Samma dag som Mazovias premiäranlöp uppmärksammade jag att den franska superlyxkryssaren Le Boréal även låg i Ystads hamn och faktiskt alldeles i närheten av Mazovia. Le Boréal verkade vara lika lyxig som man hört talas om så synd att man inte kunde kika lite närmre på henne när hon nu var i Ystad.
Anonymous
Ja Ystad har världens största landelsanläggning men polentrafiken klarar inte ekonomiskt att bygga om sina färjor för att kunna tempot elen. Detta är pinsamt för hamnledningen då de inte kan styra över detta och hamnen kan förlora sitt miljötillstånd. Förra färjan hade för mycket utsläpp och denna lär ha svårt att klara utsläppsmålen. Men ställs det inga krav blir det ingen landel.
Hamnen i Ystad måste vara den mest felplacerade i Sverige.
jonny Jönsson
Den är inte anpsssad för att kunna ta emot land el.
Hoppas att den blir det omgående. Det var ju därför den ersatte Vavel. Varför satsar Ystad på godstrafik?
Artikeln är stängd för fler kommentarer